Karın Çatlaklarından Kurtulmak İçin Etkili Yöntemler

  Google News Abone Ol   18 Ekim 2020 tarihinde yayınlanmış ve 63 defa okunmuştur.  

Karın Çatlaklarından Kurtulmak İçin Etkili Yöntemler .. Aşırı kilo verilmesi durumunda ya da bayanlarda hamilelik sonrasında oluşan karın çatlakları, cilt üzerinde oldukça çirkin bir görüntü oluşturmakta ve bu sorun insanlarda huzur bozucu bir durum ortaya çıkarmaktadır. Karın çatlaklarından kurtulmak için etkili yöntemler hekimler ve bu konuda uzman kişiler tarafından geliştirilmiştir.

 

Karın Çatlaklarından Kurtulmak İçin Etkili Yöntemler
Karın Çatlaklarından Kurtulmak İçin Etkili Yöntemler

 

Karın Çatlaklarının Oluşmasının Nedenleri

 

Karın çatlağı, karın bölgesinde genelde yağlanmanın olduğu bölgelerde oluşan kiminde mor, kiminde kırmızı dikey ya da yatay çizgiler şeklinde oluşmaktadır. El ile dokunulduğunda hissedilebilecek kadar yüksekli alçak çıkıntılar oluşur. Başlarda çatlakların görünümü bu şekildedir fakat hastalık ilerledikçe çatlaklar ten rengine dönerek deri aralarında büzüşme görülür.

 

Karın çatlaklarının oluşma nedenleri ikiye ayrılır. Aşırı kilo alınıp verilmesi sonucu oluşan çatlaklar ve doğum sonrasında oluşan çatlaklar. Bu çatlakların oluşmasının nedeni, derinin esnemesi ve gerilmesi sonucu bağ dokusuna zarar vermesidir. Bu yapı bazı kişilerde daha dirençli olduğundan yırtılma oluşmadan esneme ve gerilme yaşanmaktadır. Bazen de bu durum genetik ve kalıtsal nedenlerden dolayı kaynaklanmaktadır.

 

Tedavi İçin Önerilen Etkili ve Doğal Yöntemler

 

Karın çatlaklarından kurtulmak için evde uygulanılabilecek bazı doğal yollar vardır. Fakat yine de en iyi çözüm bir uzmana danışmaktan geçmektedir.

 

Hint Yağı : Yaşlılık lekelerini giderme, ciltteki oyukların tedavisi, kirpik uzatma, kırışıklıklar ve koyu lekelerin gibi sorunların giderilmesinde kullanılan hintyağı, ayrıca karın çatlaklarının tedavisinde de etkili bir tedavi yöntemidir. Çatlağın üzerine dökülen bir miktar hintyağı ile, en az 1 ay boyunca her gün 5-10 dakika masaj yaparak giderilebilmektedir.

 

Kakao Yağı: Çatlak izlerini kapatmak için etkili bir yöntemdir. Muazzam bir doğal cilt besleme ve nemlendirme özelliğine sahip olan kakao yağı, çatlakların ve izlerin azalmasına fayda sağlar.

 

AloeVera: Cilt için rahatlatıcı ve iyileştirici bir etkiye sahip olan aloevera bitkisi cilt çatlakları için de etkili bir tedavi yöntemidir.

 


Karın Çatlaklarından Kurtulmak İçin Etkili Yöntemler