Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

  Google News Abone Ol   06 Aralık 2019 tarihinde yayınlanmış ve 258 defa okunmuştur.  

Ihlamurun Faydaları Nelerdir? Değişen havalarda bağışıklık sistemi zayıflar çöker ve insanları zor duruma sokar. Değişen havalarda ilk olarak halsizlik meydana gelir arkasından hiç beklemeden yorgunluk hissi gelir. Daha ileriye gidildiğinde boğaz ağrısı ve baş ağrısı başlar. İstemeseniz de grip ve nezle kapıdadır. Boğaz enfeksiyonları insanlarda gün içerisinde verimlilik ve hayat kalitesini çok fazla düşürmektedir. Bu durumda devreye ıhlamurun faydaları nelerdir gibi soru işaretleri dolaşmaktadır. İnsanlar artık ilaç kullanımından sıkılmış durumdadır. Ihlamur günlük hayatta tüketmemiz gerekmektedir. Yani hiç olmasa da haftada bir iki defa çayını içmemiz gerekmektedir. Ihlamuru yapısı gereği yemeklerde yada çiğ tüketmemiz olanaksızdır. İçerdiği antioksidanlardan dolayı çiğ yenildiğinde mide ve karın ağrısı yapmaktadır. Ama çay olarak kullanıldığında çok fazla iş görmektedir.

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?
Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamurun faydaları nelerdir diye düşündüğünüzde diğer bitki çaylarından çok bu bitkinin tercih edildiğini göreceksiniz. Herhangi bir ufak şikayetinizde ilk elinizin altında olabilecek bitki çaylarından bir tanesidir. Ihlamurun yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliği vardır. Psikolojik bozukluklarda yada anksiyete bozukluklarında psikologların ve psikiyatri uzmanları tarafından aşırı derecede önerilmektedir. Özellikle kış aylarında sürekli hasta oluyorsanız ve çok kolay soğuk algınlığına yakalanıyorsanız ıhlamuru kullanmanızda ve tüketmenizde fayda vardır. Vücut direncini arttırdığı için kullanıldığı zaman çocuklarda akranlarına göre daha heybetli bir metabolizmaya sahip olacaktır. Sigaradan kaynaklı öksürük ve balgam varsa tam bir balgam sökücüdür. Sıcak tüketildiği için boğaz yollarınıza iyi gelecektir. Nefes açıcı özelliği olduğu için çalıştığınız ortamdan yada bulunduğunuz ortamdan kaynaklı oluşabilecek solunum yolları tahrişlerine iyi gelecek boğaz ve solunum yollarınıza deva olacaktır. İlaç sanayisinde aşırı yaygın kullanılır. İlk olarak Ihlamur çayını Çin medeniyetleri tarafından fark edilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Onlardan gören Avrupa medeniyetleri bunu ilaç sanayiye işleyerek kabızlıktan tutun soğuk algınlığına dair bütün rahatsızlara çözüm bulmuşlardır.

Ihlamurun faydaları nelerdir diye sorarsanız bir tek ölüme çare bulmuyor gibi gözüküyor. Elinizin altında bulunacak ister hazır alın ister kendiniz toplayın bir demet ıhlamur sizi bütün kış hasta etmeyecek yada bitkin düşürmüyecektir.


Ihlamurun Faydaları Nelerdir?