Fransız polisi Paris’te ırkçılık karşıtı eylemcilerle çatıştı

  Google News Abone Ol   13 Haziran 2020 tarihinde yayınlanmış ve 127 defa okunmuştur.  

Fransız polisi Paris’te ırkçılık karşıtı eylemcilerle çatıştı .. Polis, yasaklanmış bir yürüyüş düzenlemeye çalışan taş atan protestoculara göz yaşartıcı gaz kullandı.

 

Protesto gösterisi 2016 yılında Fransız polis nezaretinde ölen genç bir siyah adam olan Adama Traoré’nin ardından “Adama için Adalet” bayrağı altında düzenlendi.

 

Fransız polisi Paris'te ırkçılık karşıtı eylemcilerle çatıştı
Fransız polisi Paris’te ırkçılık karşıtı eylemcilerle çatıştı

 

 

Binlerce ırkçılık karşıtı aktivist Cumartesi günü (13.06.2020) Paris’in merkezindeki Place de la République’de bir araya geldi. Ancak Opera’ya yürüyüş düzenlemeye çalışırken polis tarafından engellendiler.

 

Protestocular toplanmaya başladıkça, Adama’nın kız kardeşi Assa Traore, onlara “adalet inkarını kınama, sosyal, ırksal, polis şiddetini kınama” çağrısında bulundu. “Amerika Birleşik Devletleri’nde olup bitenler Fransa’da oluyor. Kardeşlerimiz ölüyor” diye ekledi. Ancak Fransız polisi, vahşeti ve ırkçılığa tahammül ettiklerini iddia etti.

 

Polisler protestoculara karşı harekete geçince çatışmalar patlak verdi ve göz yaşartıcı gaz göstericilerin üstüne sıkıldı. Olaylarda ölen yada ciddi şekilde yaralanan olmadığı bildirildi. Çok sayıda gözaltı var.

 


Fransız polisi Paris’te ırkçılık karşıtı eylemcilerle çatıştı