Diş Çürüklerinin Sebepleri Nelerdir?

  Google News Abone Ol   23 Mayıs 2019 tarihinde yayınlanmış ve 178 defa okunmuştur.  

Diş Çürüklerinin Sebepleri Nelerdir? Diş çürükleri , günümüzde hem yetişkinlerin hem de çocukların sıklıkla şikayet ettiği problemler arasına girmiştir. Özellikle, çocukluk çürüğü, çocukların ağız ve diş sağlığını kötü anlamda etkileyen ciddi bir problemdir. Hayat kalitesini düşüren ve birçok ateşli hastalıktan daha zararlı olan diş çürüklerinin meydana gelmesinin birçok sebebi bulunmaktadır.

Diş Çürüklerinin Meydana Gelmesini Sağlayan Beslenme Alışkanlıkları

Diş çürüklerinin başlamasını sağlayan unsurlar, karbonhidratlı yiyeceklerin ağızda uzun süre kalması ve bakteriler tarafından kısa zamanda sindirilmesi, bu durumun diş minesinin üst kısmında yer alan mineralleri yok etmesidir. Bu sebepten dolayı, karbonhidrat içeren yiyeceklerin dişten temizlenememesi, diş çürüklerinin başlamasına sebep olmaktadır. Diş çürüklerine sebep olan bazı beslenme alışkanlıkları vardır. Özellikle, şeker içerikli atıştırmalıklar , diş çürüklerinin oluşmasının bir numaralı sebebidir. Cips, hazır kek, çikolata, tatlı ve kurabiye gibi yiyecekleri tüketenlerin, tüketmeyenlere kıyasla daha çok diş çürüğü problemi yaşadığı bilinmektedir.

Diş Çürüklerinin Sebepleri Nelerdir?
Diş Çürüklerinin Sebepleri Nelerdir?

Diş Neden Çürür?

Diş çürüğünün oluşmasına sebep olan bir diğer unsur da yapışkan gıdalardır. Ağızda eriyen şekerler veya sert şekerler; ağızda kalma sürelerinin uzun olmasından dolayı kötü bakterilere, kendilerini sindirmek için gereken zamanı vermiş olurlar. Bu durum, diş çürüklerinin yaşanmasına sebep olur. Diş çürüklerinin önlenmesi için her insanın beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi şarttır. Şekerli gıdalar ve gazlı içecekler yerine süt ve tahıl ürünlerine ek olarak taze meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerekir.


Diş Çürüklerinin Sebepleri Nelerdir?